Elitlicensen för Nacka Wallenstam IBK
Med framgångarna på seniorsidan för damerna och herrarnas ambition att ta sig uppåt i seriesystemet så är Nacka IBK numer en elitklubb.
Detta ställer nya krav på oss från Innebandyförbundet för att få elitlicens för säsongen 2019/2020, d v s krav för att få spela och kvala till Allsvenskan och SSL samt för div 1 herrar.
Elitlicensen innebär i korthet följande:
· Införande av gemensam kontoplan
· Införande av gemensamt räkenskapsår med avslut 30 april
· Varje elitförening ska ha auktoriserad eller godkänd revisor
· Säsongen 2017/18 skulle varje elitförening vara skuldfri (alltså den 1 maj 2018 fick inga skulder finnas inom idrotten)
· Säsongen 2018/19 ska eget kapital vara positivt (den 1 maj 2019 måste alltså eget kapital vara positivt)
· Den 1 maj 2019 gäller innebandyns elitlicens fullt ut
Nacka Wallenstam IBK har fått ett första besked om elitlicensen som säger att den just nu inte uppfylls p g a nedan 2 saker (dispens ges dock för denna säsong).
- Vi har ännu inte ändrat vårt
verksamhetsår med brytning 30 april (idag har vi 30 juni), d v s vilken
period vi lägger budget och gör bokslut för.
Åtgärd: Beslut om stadgeändring om nytt verksamhetsår kommer att tas upp på årsmötet den 17:e oktober. - Vi har idag inte en godkänd eller
auktoriserad revisor (vilket inte varit ett krav fram tills nu).
Åtgärd: Inval av godkänd eller auktoriserad revisor kommer att hanteras på årsmötet.
När årsmötet är genomfört kommer handlingar att skickas in till Innebandyförbundet för ny bedömning.
Hälsningar styrelsen för Nacka Wallenstam IBK

















